Adatgyűjtés

Magyarországon a MAHOP keretében az Agrárközgazdasági Intézet Nkft. felelős az akvakultúra-adatok gyűjtéséért, mint Hivatalos Statisztikai Szervezet jogkörrel is rendelkező intézmény. Magyarország adatgyűjtési rendszere komplex, minden szempontból kielégítő, illetve pontos képet tud adni az édesvízi akvakultúra és a természetesvízi halászat helyzetéről, továbbá összeegyeztethető a FAO, az EUROSTAT, valamint az OECD jelentésekkel. Az adatszolgáltatók köre a halastóval vagy intenzív haltermelő üzemmel rendelkező gazdálkodó szervezetek és egyéni gazdaságok, amelyeket a földhivatali nyilvántartás szerint „halastó” művelési ágba soroltak.

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2017/1004 rendelete közösségi keretet (Data Collection Framework [DCF]) hozott létre a halászati ágazatban az adatok gyűjtésére, kezelésére és felhasználására, valamint a Közös Halászati Politika (KHP) végrehajtásához szükséges tudományos tanácsadás támogatására. Az Európai Tengerügyi és Halászati Alap (ETHA) létrehozásáról szóló 508/2014/EU rendelet a hatálya alatt megalkotott operatív programok végrehajtása során kötelezi a tagállamokat a DCF keretein belül történő adatgyűjtésre.

Ellenőrzés

A halászati ágazat ellenőrzésének Magyarországon három szintje van: a halgazdálkodási jog tulajdonosai által alkalmazott halászati őrök, az állami halőrzési szolgálat (állandó állami halőrzési csoport, eseti ellenőrzést végző állami halőrzési csoport), valamint a Halgazdálkodási Hatóság.

A halászati őrzés, ellenőrzés lehető legmagasabb szintű támogatása céljából a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal munkatársai adatcserét és adatelemzést segítő programokon vesznek részt, ahol megismerhetik a hasonló adottságú (tengerrel nem rendelkező) országok halgazdálkodási problémáit, az ezek megoldására kidolgozott módszereit, illetve az ellenőrzés támogatására szolgáló rendszereit.

A hazai természetes vizekben fogott halak akvakultúra-létesítményekben való alkalmazása tekintetében az ellenőrzési feladatokat elsőfokú halgazdálkodási hatóságként a járási hivatalok földművelésügyi igazgatóságai látják el. Idegen és nem honos fajok esetén az elsőfokú hatóság a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Földművelésügyi Igazgatósága. A járási hivatalok ellenőrzik a higiéniai, élelmiszer-biztonsági, élelmiszer-minőségi és nyomonkövethetőségi előírások betartását az élelmiszerek - így a halászati és akvakultúra-termékek - termelésének, előállításának, feldolgozásának, tárolásának, szállításának és forgalomba hozatalának bármely szakaszában.

A fentiek mellett a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal működteti az élelmiszerlánc-felügyeleti információs rendszert (FELIR) is, amely többek közt tartalmazza az élelmiszerlánc-felügyelet keretében elvégzett valamennyi ellenőrzés és vizsgálat eredményét elektronikusan olyan módon, hogy az ügyfélhez köthető legyen.