Természetesvízi halgazdálkodás

Magyarországon 2018-ban 2.552 db nyilvántartott halgazdálkodási vízterület volt, a természetesvízi halgazdálkodással hasznosított természetesvizek kiterjedése 2022-ben 163 879 hektár volt. Vizeink jelenleg teljes mértékben horgászkezelésben vannak. Hazánkban a természetesvízi halgazdálkodás és az akvakultúra egyaránt fontos szerepet játszik a lakosság halellátásában. A természetesvízi étkezési célú zsákmány mennyisége 2022-ben 4 596 tonna volt. A fogyasztásra kerülő saját termelésű hal 20%-a természetes vizekből, 80%-a pedig a tógazdasági és intenzív üzemi termelésből származik.

Magyarországon 2016. január 1-től megszűnt a kereskedelmi célú halászat a természetes vizeken és a hazai természetesvízi halgazdálkodás meghatározó hasznosítási formájává vált a horgászat. A természetes vizek halállományának védelme, a fenntartható hasznosítása és a halak élőhelyének megóvása összetett kérdés. A természetesvízi halgazdálkodás megfelelő működése hozzájárul a természetesvízi ökoszisztémák fenntartásához. A beszűkült természeti források és a halközösség-szerkezeti problémák kezeléséhez szükséges a természetes halközösség fenntartását, erősítését szolgáló haltelepítés.

A vizek jó ökológiai állapotának és a halállomány természetes megújulásának biztosítása szempontjából az adott vízre jellemző halfajokra alapuló fenntartható halgazdálkodás kialakítása szükséges. Kiemelten fontosak a felszíni vízhálózatba szervesen kapcsolódó természetes vizeken az élőhelyek megóvására és fejlesztésére szolgáló beruházások (ívóhelyek létesítése és felújítása, vándorlási útvonalak kialakítása), valamint a rekreációs tevékenység, a nem őshonos, inváziós fajok kifogását célzó ökológiai célú, szelektív halászat és a bemutatási célú halászat is.
Fontos kapcsolat az akvakultúra és a természetesvízi halgazdálkodás között, hogy a természetes víztestek népesítéséhez szükséges halfajok jelentős részét tógazdaságokban megtermelt halállomány biztosítja. Továbbá a természetesvízi halgazdálkodást és az akvakultúrát a halakra és a vízi környezetre irányuló kutatások, illetve a halászati kultúra és hagyományok ápolására, a halfogyasztás növelésére irányuló programok is összekapcsolják.