Intenzív üzemi haltermelés

Az akvakultúra ágazat világszinten növekedik, Európában azonban évek óta stagnál. Az Európai Unió az akvakultúra termékek piacán nettó importőr. Az import-függőség csökkentésének egyik lehetősége az intenzív üzemi haltermelés volumenének növelése. Azért is, mert az általános technológiai fejlődés legjobban a zártan végzett intenzív haltermelés területén érezteti hatását a világban, és napjainkban az intenzív haltermelés egyre inkább a zárt, recirkulációs rendszerekbe tevődik át.

Magyarországon 2022-ben 23 vállalkozás 25 telephelyen üzemeltetett intenzív rendszert. A megtermelt hal mennyisége 6 317 tonna volt, amelyből az étkezési hal mennyisége 4 839 tonnát tett ki. Az intenzív üzemi körülmények között történő termelés hatékonysága abban rejlik, hogy a termelés minden fázisa folyamatos kontroll mellett történik, és rövid idő alatt kis víztérfogatban nagy mennyiségű és azonos minőségű halhús előállítására van lehetőség. A recirkulációs termelés lehetőségei szinte korlátlanok, intenzív üzemek gyakorlatilag bárhol létesíthetőek, többféle halfaj termelésére is alkalmasak minimális környezeti hatás mellett, és kisebb átalakítással könnyebben tudnak alkalmazkodni a piaci kereslet esetleges változásaihoz, és folyamatos halellátást tesznek lehetővé .

Hazánkban az étkezési célra szánt hal mennyisége az elmúlt néhány év során folyamatosan emelkedett, ami az intenzív módon történő afrikaiharcsa-termelés növekedésének tudható be. Az intenzív termelés 91,6 %-át 2022-ben is az afrikai harcsa termelése adta, amely arány szinte megegyezik az előző évivel. Ezen kívül még termeltek tok-féléket, pisztrángféléket és egyéb halfajokat is intenzív rendszerekben .